Życie pokazuje, że to co kiedyś było niczym scena z filmu science fiction obecnie jest całkowicie normalne i na nikim nie robi wrażenia. Być może pamiętasz bajkę “Jetsonowie”, w której to bohaterowie latali samochodami i łączyli się ze sobą przez komputer na telekonferencje. W obecnych czasach, może jeszcze nie latamy powietrznymi samochodami (podkreślam słowo jeszcze!), ale pracujemy zdalnie i telekonferencje są na porządku dziennym.
Poza pracą w świat wirtualny przeniesiona została także edukacja. W dzisiejszych czasach możesz nie wychodząc z domu, siedzieć wygodnie z laptopem na kanapie i uczyć się np. języka hiszpańskiego online. Zapisanie się obecnie na taki kurs nie jest żadnym wyczynem. Szkół językowych online jest teraz cała masa i naprawdę jest w czym wybierać.
Jak zatem wybrać dobrze? Która szkoła języka hiszpańskiego online będzie tą odpowiednią i przede wszytkim, która nauczy Cię języka skutecznie? W tym artykule postaram się podpowiedzieć Ci czym należy się kierować przy takim wyborze i na co zwracać szczególną uwagę.
#1 Sprawdzenie opinii na Google czy Facebooku
Dla mnie chyba najważniejsza rzecz przed kupieniem czegokolwiek, w tym wypadku kursu języka hiszpańskiego, jest sprawdzenie opinii o szkole na Google. Jest to bardzo ważny aspekt bo uczniowie naprawdę piszą te opinie, a Ty dzięki nim możesz uniknąć jakiejś wpadki. Sprawdź ile opinii ma szkoła i kiedy były one dodawane. Czy wszystkie opinie dodano w jednym czasie czy raczej na przestrzeni miesięcy czy lat. Ta druga wersja jest oczywiście dużo bardziej wiarygodna.
Zapytaj znajomych gdzie uczyli się języka hiszpańskiego. Ich opinia może być bardzo cenna i pomóc Tobie w wyborze szkoły językowej. Takie rekomendacje są zawsze najlepsze. Znajomego możesz wypytać się o wiele ważnych aspektów, np. metodologię prowadzenia zajęć, materiały i samych lektorów.
#2 Ilość godzin lekcyjnych w danym kursie
Drugim, równie ważnym aspektem przed wyborem kursu języka hiszpańskiego jest ilość godzin w danym semestrze. Nie sugeruj się ceną kursu językowego. Patrząc na cenę możesz zostać wprowadzony w błąd. Może okazać się, że ceny się różnią i jedna może tylko na pozór wydawać się znacznie mniejsza ale jak przeliczysz sobie to na godziny lekcyjne to okaże się, że poszczególna godzina wychodzi dużo drożej. Warto też zapytać czy zajęcia trwają 60 czy 90 min.
#3 Materiały, z których korzysta szkoła
Zapytaj o materiały, z których będziesz korzystać na zajęciach z języka hiszpańskiego online. Czy to tylko książka, którą proponuje Ci szkola / lektor czy może coś więcej? A może szkoła ma swoje autorskie materiały, na których pracuje? Dowiedz się jaki jest program kursu abyś wiedział co dokładnie będziesz przerabiać. Wiele szkół językowych dzieli początkowe poziomy na A1.1 i A1.2. Sprawdź w programie czy rzeczywiście jest to konieczne czy może to trochę wyrzucanie pieniędzy w błoto? Osobiście uważam, że na poziomie A1 nie ma potrzeby dzielenia go na dwa mniejsze kursy. Jeżeli kurs prowadzony jest rzetelnie i ma odpowiednią ilość godzin i zajęć przeznaczonych na powtórki materiału to naprawdę rozdzielanie go ni ma sensu.
Zapytaj na czym skupia uwagę lektor. Czy tłucze gramatykę, robi słuchanki, konwersacje czy może na jego zajęciach pisze się dużo wypracowań.Każda z tych umiejętności jest bardzo ważna i rozwija umiejętności ucznia w języku hiszpańskim, jednak w mojej szkole ja skupiam się na konwersacjach. Chcę aby uczniowie już od pierwszych zajęć osłuchiwali się z językiem hiszpańskim i zapamiętywali najprostsze komunikaty dlatego nauczam językiem nauczanym, a prościej mówiąc – używam języka hiszpańskiego od samego początku. Jak to robię? Czy rozmawiam tylko po hiszpańsku nawet na poziomie A1 z osobami, które nie znają nawet słowa po hiszpańsku? No nie! Bądźmy realistami. Tu nie chodzi o to by kogoś zniechęcić i wystraszyć tylko zmotywować do nauki. Zaczynam od prostych komunikatów jak: przeczytaj, porozmawiaj z koleżanką, pracujcie w parach, posłuchaj nagrania. Wszystkie te komunikaty są zawsze po hiszpańsku. Każdą lekcję też zaczynam od prostego “Hola, ¿qué tal?” po to aby uczeń mógł ze mną chociaż chwilę porozmawiać. Wprowadzam kilka wariantów, które może użyć, np. że czuje się dobrze, średnio albo źle i dlaczego tak się czuje (miał dużo pracy, nauki w szkole, jest zmęczony, przeziębiony czy szczęśliwy). Z każdą lekcją słownictwo ucznia jest coraz szersze i może używać trudniejszych i bardziej rozbudowanych struktur.
#4 Ilość osób w grupie
To kolejny ważny aspekt kursu językowego online. Osobiście uważam, że 6-8 osób jest to maksymalna ilość na takie zajęcia. Jeśli jest więcej uczniów to każdy z nich tak naprawdę ma niewiele czasu na wypowiedź czy rozwiązanie ćwiczenia. Na zajęciach grupowych fajne jest to, że można uczniów podzielić na pary lub małe grupki aby przeprowadzić np. debatę. Znowu jak jest mniej osób czyli między 2 a 4 może to być niekorzystne bo naprawdę bardzo często zdarza się tak, że ktoś jest nieobecny z powodu wyjazdu czy choroby. Nagle z grupy robią się zajęcia jedno albo dwuosobowe i czasem zaplanowane zadania z podziałem na role nie mają sensu. Poza tym gdy jest więcej osób i każda wypowiada się w danej kwestii to inni uczniowie jej słuchają, wyszukują błędów w wypowiedzi i tym samym się uczą.
#5 Platforma, na której prowadzone są zajęcia
Dowiedz się na jakiej platformie prowadzone są zajęcia (Skype, Zoom, Tams, Google Meet) i czy masz taką aplikację czy musisz ją zainstalować. Zapytaj czy lekcje są nagrywane abyś mógł do nich wrócić albo obejrzeć te, na których Cię nie było. To bardzo istotne bo nawet jak Cię nie ma na zajęciach to jesteś w stanie w nich uczestniczyć poprzez obejrzenie filmu, zatrzymanie go w danym momencie, zapisanie notatki albo odpowiedzenie na pytanie lektora zadane pozostałym uczniom.
W mojej szkole wszystkie lekcje są nagrywane i uczniowie bardzo to sobie cenią. Mogą do nich wrócić w dowolnym momencie i jeszcze raz przerobić materiał, który był dla nich wątpliwy za pierwszym razem.
#6 Poznanie właściciela szkoły
Kolejnym aspektem przy wyborze szkoły językowej online jest np. poznanie właściciela szkoły telefonicznie. Może komuś wydawać się to dziwne ale to naprawdę bardzo istotne. Być może w przyszłości będziesz mieć jakiś problem i będziesz musiał zawiesić kurs z przyczyn osobistych, wówczas warto jest rozmawiać z samym właścicielem, który na pewno doradzi i podpowie najlepsze rozwiązanie dla ucznia. Byłoby idealnie gdyby właściciel szkoły sam był lektorem i miał doświadczenie w nauczaniu bo tym bardziej zrozumie potrzeby i ucznia i lektora. Doświadczenie w prowadzeniu szkoły języka hiszpańskiego jest niezbędne. Idealni byłoby gdyby sam właścicel mieszkał w Hiszpanii i tam też się kształcił.
#7 Poznaj lektorów
Przeczytaj informacje o lektorach na stronie internetowej i sprawdź czy są to wykwalifikowanymi nauczycielami. Nie chodzi mi tutaj o tzw. dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych. To naprawdę o niczym nie świadczy. Skończyć studia może teraz dosłownie każdy. Taka osoba ma też na pewno ogromną wiedzę ale dla mnie najważniejsze jest to czy moi lektorzy mają doświadczenie i czy potrafią przekazywać wiedzę. Nie raz w mojej szkole aplikowały osoby, które ukończyły uczelnie wyższe, miały dyplomy z wyróżnieniem ale brakowało im doświadczenia. Oczywiście, że każdy kiedyś musi zacząć i każdy lektor zdobywa doświadczenie poprzez pracę, tego trzeba się po prostu nauczyć. Jednak po tylu latach mojego doświadczenia w prowadzeniu szkoły językowej ja naprawdę widzę czy ktoś ma dryg, wiedzę, hiszpański temperament oraz umiejętność nauczania czy nie.
W mojej szkole żaden nowy lektor nie zostaje zatrudniony bez odpowiedniego szkolenia. Poznanie metodyki i techniki nauczania języka hiszpańskiego, materiałów, na których się pracuje i tematyki poszczególnych zajęć w każdym semestrze jest obowiązkowe. I wcale nie trwa to kilka godzin, raczej kilkanaście. Po takim szkoleniu sprawdzam czy lektor jest gotowy do przystąpienia do pracy czy należy go jeszcze wspomóc.
#8 Instagram i Facebook
Sprawdź czy szkoła prowadzi Instagram lub Facebook i jakie treści tam prezentuje. Być może są tam dodatkowe filmiki czy posty, z których także możesz się uczyć języka hiszpańskiego. A może szkoła prezentuje ciekawostki dotyczące Hiszpanii, może podpowiada gdzie i jak kupić tańsze loty albo zaprasza na wydarzenia związane z Hiszpanią. Instagram i Facebook to dodatkowa wizytówka szkoły.
Jak widzisz wybór szkoły języka hiszpańskiego online może nie być trudnym zadaniem po odpowiednio przeprowadzonych analizach własnych potrzeb językowych.
Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, o których pisałam powyżej. Renoma szkoły, opinie uczniów, ocena kadry pedagogicznej i materiały to tylko niektóre z nich. Ważne jest również określenie celów nauki hiszpańskiego i znalezienie szkoły, która najlepiej odpowiada osobistym preferencjom i stylowi nauki. Szkoła powinna oferować lekcje indywidualne lub grupowe, a także elastyczny harmonogram, który pasuje do naszego codziennego życia. Niezależnie od tego, czy uczymy się dla przyjemności, czy w celach zawodowych, wybór szkoły języka hiszpańskiego online jest kluczowym krokiem na drodze do osiągnięcia biegłości w tym pięknym języku. Niech ten artykuł będzie przewodnikiem dla wszystkich, którzy pragną opanować hiszpański i czerpać radość z nauki online!