...

Kurs języka hiszpańskiego w Hiszpanii – praktyczny poradnik

Nauka języka hiszpańskiego cieszy się coraz większą popularnością, a co lepsze, ucząc się tego języka w miejscu jego pochodzenia, można nie tylko doskonalić swoje umiejętności, ale także poznać kulturę i tradycje kraju. W tym artykule postaram się zebrać najważniejsze informacje dotyczące organizacji kursu językowego w Hiszpanii aby pomóc Ci w podjęciu decyzji oraz zaplanowaniu niezapomnianej przygody z nauką języka hiszpańskiego.

Język hiszpański jest używany przez ponad 460 milionów osób jako pierwszy język. Znajomość hiszpańskiego otwiera wiele możliwości zarówno podczas podróży, jak i w biznesie. Obecnie coraz więcej osób chce uczyć się tego pięknego języka w celach zawodowych, wakacyjnych albo z myślą o zakupie nieruchomości w Hiszpanii. Nawet już w przedszkolu rodzice mogą wybrać właśnie naukę hiszpańskiego dla swojej pociechy. 

Jednak jeżeli komuś naprawdę zależy na prawdziwej nauce i całkowitym zanurzeniu się w języku hiszpańskim (immersja językowa) to nie ma nic lepszego jak wyjazd do kraju, w którym się go używa codziennie. Możliwość nauki w szkołach np. w Hiszpanii jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem nauki. Ale jak to zrobić? Jak zorganizować i czy w ogóle taki wyjazd jest dla każdego?

Celem mojego artykułu jest przedstawienie praktycznych wskazówek dotyczących organizacji kursu języka hiszpańskiego w Hiszpanii. Zaprezentowane zostaną kroki niezbędne do zorganizowania takiego kursu, począwszy od wyboru lokalizacji i szkoły językowej, poprzez rodzaje kursów, po zakwaterowanie, wyżywienie oraz dodatkowe atrakcje i możliwości praktykowania języka hiszpańskiego. Dzięki temu będziesz miał jasny plan działania, który pomoże Ci w organizacji udanego i efektywnego kursu języka hiszpańskiego w Hiszpanii.

 

Wybór miejsca

Przed zdecydowaniem się na konkretny kurs języka hiszpańskiego w Hiszpanii warto rozważyć różne regiony kraju. Najczęściej wybierane są takie miasta jak Barcelona, Madryt, Walencja czy Malaga. Każdy z tych regionów oferuje unikalne możliwości nauki języka, dostęp do lokalnej kultury oraz różnorodne atrakcje turystyczne. Musisz zastanowić się co dla Ciebie jest ważniejsze, czy nauka w miejscu gdzie jest plaża i morze aby po szkole móc rozkoszować się kąpielami słonecznymi, czy wręcz przeciwnie. Może nie należysz do teamu plażowiczów, a raczej preferujesz zwiedzanie zabytków, odwiedzanie muzeów i przechadzanie się wąskimi uliczkami.

 

Podczas wyboru miejsca warto jest też porównać koszty życia, dostępne atrakcje i możliwości zakwaterowania. Cena kursu może znacząco się różnić w zależności od miejsca, dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty i porównać je pod kątem jakości nauki oraz dodatkowych korzyści, takich jak dodatkowe zajęcia kulturalne czy wycieczki. Należy wziąć także pod uwagę dodatkowe opłaty i materiały dydaktyczne (czy są wliczone w cenę kursu czy należy coś dopłacić). Dodatkowo, warto zaplanować zakwaterowanie zgodnie z preferencjami i budżetem, czy to w domu studenckim, hostelu czy u rodziny goszczącej ale do tego punktu odniosę się później.

Zacznijmy od początku – kontakt ze szkołą

Skoro wiesz już gdzie chcesz jechać i w jakim terminie to nie pozostaje Ci nic innego jak skontaktować się ze szkołą hiszpańską aby dograć wszystko na ostatni guzik. Musisz sprawdzić czy w danym terminie są miejsca w grupie na Twoim poziomie i ewentualne zakwaterowanie w rodzinie goszczącej bądź współdzielonym mieszkaniu z innymi uczniami. 

 
Bilety lotnicze

Jak już zdecydujesz się na konkretne miasto, w którym chcesz spędzić tydzień albo dwa i uczyć się języka to poszukaj dogodnych lotów, które pozwolą Ci dotrzeć do wybranej miejscowości w Hiszpanii.

Warto jest korzystać z kilku przeglądarek i obserwować różne linie lotnicze. Ceny mogą różnić się o kilka stówek, a lepiej wykorzystać te pieniądze na pobyt i np. pyszne tapas. Ja zazwyczaj kupuję bilety na jakiś dzień poza weekendem, a bo one zawsze są tańsze.

24-bilety lotnicze

Zakwaterowanie

Tutaj jest zawsze kilka opcji do wyboru. Może jesteś osobą, która czuje się jak ryba w wodzie wśród nowych osób i chcesz skorzystać z opcji rodziny goszczącej. To idealny sposób aby poznać hiszpańską kulturę od środka. Żyjesz przez tydzień z hiszpańską rodziną, poznajesz ich zwyczaje. Wspólnie możesz przygotowywać posiłki i spędzać z nimi czas.

Są też osoby, które preferują większą swobodę i chętnie będą mieszkać z innymi uczestnikami kursu ale może bez rodziny. Wówczas najlepszą opcją jest tzw. piso compartido, czyli mieszkanie współdzielone z innymi uczniami szkoły. Super jak są to uczniowie z różnych części świata.

Są jednak i takie osoby, które zdecydowanie wolą mieszkać samemu w wynajętym mieszkaniu na bookingu albo w jakimś hotelu. I każda opcja jest możliwa i dobra. Kto co woli to po prostu wybiera.

W przypadku rodzin to są to sprawdzone osoby, które współpracują ze szkołą od wielu miesięcy / lat i nie są to przypadkowe osoby z ulicy, także bez obaw. Ich mieszkania znajdują się w pobliżu szkoły aby ułatwić codzienne dojazdy oraz integrację z lokalną społecznością.

Nauka w szkole hiszpańskiej

Przed wyjazdem na kurs będziesz także poproszony o rozwiązanie testu z języka hiszpańskiego aby jeszcze lepiej dopasować Cię do odpowiedniej grupy. Na miejscu zawsze można to zmienić. Jeżeli okaże się, że grupa jest na zbyt wysokim poziomie albo zbyt niskim to zwyczajnie się ją zmienia.

Ustalenie odpowiedniego poziomu zaawansowania jest istotne, ponieważ kursy powinny być dopasowane do umiejętności i potrzeb każdego uczestnika. Można znaleźć kursy dla całkowicie początkujących, średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych, co pozwoli każdemu znaleźć odpowiedni program.

Zajęcia zawsze prowadzone są przez native speakerów. Są to nauczyciele i lektorzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy naprawdę znają się na rzeczy.

 

Dodatkowe aktywności

Poza nauką języka, wiele szkół oferuje dodatkowe zajęcia kulturowe czy wycieczki, które mogą urozmaicić czas spędzany podczas kursu. Możemy wybrać się na wycieczkę po okolicy, poznać lokalną kulturę, tradycje czy zwyczaje. Dodatkowe zajęcia mogą również pomóc w praktycznym stosowaniu języka w realnych sytuacjach, co przyspieszy proces nauki i sprawi, że będzie ona bardziej interesująca. Dlatego warto sprawdzić, jakie dodatkowe atrakcje oferuje dana szkoła przed podjęciem decyzji o wyborze kursu.

Ja organizuję moim uczniom nasze wspólne wyjścia i wycieczki. Wybieram ciekawe miejsca, oczywiście te must have do zobaczenia, ale też takie gdzie chodzą lokalsi. Poza tym nawet jak idziemy do muzeum to staram się wybrać dzień kiedy to wejście jest darmowe aby uczniowie nie musieli dodatkowo płacić. 

Wyjazd na kurs języka hiszpańskiego w Hiszpanii może być fantastycznym doświadczeniem edukacyjnym i kulturowym. Może to być doskonała okazja do poprawy umiejętności językowych, poznania nowych osób i kultur oraz rozwijania swoich zainteresowań.

Motywacja do zorganizowania takiego wyjazdu może być różnorodna – od chęci poszerzenia horyzontów po prostu po pragnienie poznania nowego języka i środowiska. Niezależnie od powodu, kurs języka hiszpańskiego w Hiszpanii może być niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci. Nie pozostaje więc nic innego, jak już dzisiaj rozpocząć planowanie tego niezwykłego przygody!

Są osoby, które absolutnie nie lubią organizowania tego typu wyjazdów na własną rękę bo nie czują się swobodnie, czasami obawiają się, że coś pójdzie nie tak. W takich właśnie przypadkach moja szkoła pomaga w organizacji kursu. Wystarczy, że mam informację od ucznia kiedy chce jechać, jaki jest jego poziom znajomości języka hiszpańskiego i czego dokładnie oczekuje. Poza kupieniem biletów lotniczych, ja zajmuję się całą organizacją. Dlatego jeżeli myślisz o takim wyjeździe a nie wiesz jak się za to zabrać to po prostu zgłoś się do Espanolity, a ja na pewno zaradzę.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.