...

Styl uczenia się

Czy istnieje magiczny sposób na naukę języka hiszpańskiego? Dlaczego jednym zapamiętanie np. odmian czasowników w trybie subjuntivo czy czasie presente de indicativo w języku hiszpańskim przychodzi tak szybko, a inni muszą godzinami robić zadania, uczyć się na pamięć odmian, a efekt jest marny?

Dzieje się tak dlatego, że nie wiemy jak się uczyć. A nie wiemy tego ponieważ nie znamy naszego stylu uczenia się.

Nie istnieje coś takiego jak jedyna słuszna i dobra forma uczenia się. My jako osoby inaczej myślimy, łączymy fakty i zapamiętujemy informacje. Ludzki mózg jest organem, którego działanie zależy od bodźców elektrycznych i połączeń nerwowych. To niewątpliwie najważniejszy organ w naszym ciele, który decyduje o tym jak się zachowamy, co powiemy, co i jak zapamiętamy. Mózg odbiera przekazywane informacje za pomocą zmysłów takich jak: wzrok, słuch i dotyk. Za pomocą tych zmysłów zapamiętujemy nowe informacje z wielu dziedzin, m.in. języków obcych. 

U każdego człowieka, któryś ze zmysłów jest dominujący i to właśnie ten zmysł odpowiada za nasz styl uczenia się. Gdy poznamy swój typ osobowości, poznamy także metody, które pomogą nam zapamiętywać informacje, a wszystko to przełoży się na naukę języka hiszpańskiego.

Zapamiętywanie nowego materiału: sposoby i miejsca

O technikach zapamiętywania można napisać książkę, ale nie to jest celem tego artykułu. Skojarzenia, mapy myśli, metoda słów zastępczych czy łańcuchowa to tylko niektóre z nich. Każdy człowiek uczy się w inny sposób najlepszy dla siebie.

Jedni uwielbiają diagramy i tabele, inne osoby zdecydowanie wolą słuchać wykładu nauczyciela, a jeszcze inne do nauki potrzebują ruchu, bawienia się długopisem czy ugniataniem gumowej piłeczki.

Umysł ludzki dokładnie wie, w jaki sposób jest w stanie zapamiętać największą ilość informacji. Czy potrzebuje ciszy, czy wręcz przeciwnie, muzyka w tle pobudza go do efektywniejszej nauki. A może wolisz naukę rano, tuż po przebudzeniu czy raczej wieczorem i w nocy, albo w weekendy kiedy masz więcej czasu wolnego. 

Czy ucząc się stosujesz kolorowe karteczki, które przyklejasz w różnych miejscach,  może masz kolorowe mazaki, którymi podkreślasz najważniejsze informacje? A może więcej czytasz, powtarzasz na głos, słuchasz wykładów internetowych, podcastów? Wolisz uczyć się sam czy z kimś? 

Na takie pytania należy sobie odpowiedzieć przed procesem nauczania. Zanim siądziesz z książką do języka hiszpańskiego, zastanów się co najbardziej lubisz podczas zajęć na kursie języka hiszpańskiego. Jakie zadania sprawiają Ci najwięcej radości, a jakie są dla Ciebie kłopotliwe, ciężkie i niewygodne.

Zanim też zaczniesz naukę z hiszpańskiego, przygotuj sobie odpowiednie miejsce. Czy to musi być Twój pokój, idealnie wysprzątany, w którym książki stoją równo pod linijkę? Nie! Zupełnie nie zgadzam się z tym, że aby się czegoś nauczyć potrzebujemy idealnie wysprzątanego biurka i pokoju. Nic bardziej mylnego. Niektóre osoby lubią mieć stos książek, notatek i kserówek wokół siebie i w tym swoim “bałaganie” świetnie się odnajdują i dokładnie wiedzą gdzie mają szukać odpowiedzi na swoje pytania. Ja ostatnio prowadziłam zajęcia w …kawiarni. Było trochę głośno ale zupełnie nie przeszkadzało to ani uczniowi, ani mi. 

Style nauczania

Poniżej opiszę każdy typ nauczania, tj. dla wzrokowca, słuchowca i kinestetyka. Na samym dole artykułu znajdziesz test, który możesz rozwiązać i sprawdzić jaki Ty masz styl nauczania i jak najlepiej uczysz się języka hiszpańskiego.

Wzrokowcy

Być może masz coś takiego, że gdy uczysz się nowego materiału to pamiętasz, że dane zagadnienie było w podręczniku na górze lewej strony i tabelka była jasnożółta. Jeśli tak to ewidentnie jesteś wzrokowcem. Wzrokowcy są to osoby, które zapamiętują informację za pomocą połączenia obrazu, koloru, ułożenia słów. 

U wzrokowców nasze komunikaty powinny być krótkie i nawiązywać do zmysłu wzroku, np.: zaobserwuj, spójrz, zobacz, obejrzyj, pokaż. Wzrokowiec podczas kursu języka hiszpańskiego potrzebuje robić notatki, do których wraca wielokrotnie.

Na kursie języka hiszpańskiego nauczyciel powinien:

 1. wprowadzać nowe słownictwo poprzez obrazy, np. rysowanie na tablicy, pokazywanie zdjęć ludzi i przedmiotów;
 2.   zachęcać do zakreślania, podkreślania, kolorowania nowych zwrotów; 
 3.   używać różnych kolorów, które uczeń będzie utożsamiał z danym materiałem, np. 3 koniugacje czasownika w języku hiszpańskim to 3 różne kolory notatek;
 4. zastąpić pliki audio, plikami wideo aby uczeń jak najwięcej widział

Wzrokowiec uczy się najlepiej gdy widzi materiał napisany na tablicy albo gdy ogląda filmy hiszpańskie z napisami. Wzrokowiec powinien robić notatki. Gdy ich mu brakuje to powtórzenie wiadomości dużo go kosztuje.

Słuchowcy

Inaczej należy postępować ze słuchowcami, którzy koncentrują się na sekwencji zdań i wypowiedzi. Szybko wychwytują ciekawie brzmiące słowa, frazy, uwielbiają gry słowne czy łamacze językowe. Do takiego ucznia najlepiej dotrzeć poprzez komunikaty typu: posłuchaj, usłyszysz, porozmawiaj, powiedz.

Jak pracować ze słuchowcem podczas zajęć języka hiszpańskiego? Lektor powinien:

 1. wprowadzać czytanie na głos podczas zajęć
 2. wprowadzać do nauki dużą ilość piosenek
 3. wprowadzać podczas zajęć klaskanie, wystukiwanie rytmu, np. podczas śpiewania piosenki
 4. wprowadzać pliki audio (dużo nagrań z dialogami, piosenkami)
 1.   stosować ustne prezentacje, monologi przy wprowadzaniu nowego materiału, np. opowiadania o swoim dniu w czasie teraźniejszym

Kinestetycy

Kinestetyk jest osobą, która najlepiej przyswaja nową wiedzę w sposób praktyczny. Zajęcia z takimi uczniami powinny zawierać aktywności fizyczne, takie jak scenki sytuacyjne czy dialogi połączone z ruchem ciała. Ja osobiście uwielbiam gdy na lekcji dzielę moich uczniów w pary i grupy a oni odgrywają scenki rodzajowe. Uczą się poprzez samodzielne zaangażowanie w określone czynności. 

Jak pracować z kinestetykiem podczas zajęć języka hiszpańskiego? Lektor powinien przede wszystkim:

 1. używać krótkich definicji i testów wyboru
 2. wprowadzać nowe słownictwo poprzez zabawę: fiszki, kahoot, quizlet, wordwall świetnie się sprawdzają
 3. jak najwięcej korzystać z odgrywanych scenek rodzajowych
 4. o ile to możliwe, wprowadzać ruch podczas zajęć

Kinestetycy uwielbiają też prace manualne, np. zrobienie jakiejś tablicy, plakatu. 

No to teraz czas na Ciebie. Poniżej jest krótki test, który może pomóc Ci sprawdzić jaki jest Twój styl uczenia się. Zaznacz jedną odpowiedź w każdym rzędzie i sprawdź czy miałeś najwięcej odpowiedzi W – wzrokowiec, S – słuchowiec, K – kinestetyk.

Wzrokowiec Słuchowiec Kinestetyk
Kiedy mam wątpliwość związaną z zapisem ortograficznym danego słowa to…
staram się zobaczyć słowo np. w słowniku / tekście
mówię słowo na głos 
piszę słowo aby sprawdzić czy pamiętam zapis graficzny
Kiedy potrzebuję pomocy przy tekście z języka hiszpańskiego…
szukam informacji w słowniku albo internecie
pytam nauczyciela albo kolegi
próbuję wszelkich sposobów aby rozwiązać problem samemu
Kiedy prowadzę rozmowę…
dużo mnie kosztuje skupienie uwagi na długiej rozmowie 
uwielbiam słuchać ale nie lubię rozmawiać
używam gestów bardzo ekspresyjnych
Kiedy próbuję skupić się na określonym zadaniu…
rozprasza mnie bałagan i ruch
rozpraszają mnie odgłosy i hałasy
rozprasza mnie to co dzieje się wokół mnie
Kiedy poznaję nową osobę…
zapominam imię ale pamiętam twarz
zapominam twarz osoby ale pamiętam twarz i samą rozmowę
pamiętam co robiłem z tą osobą
Kiedy kontaktuję się z kimś w języku hiszpańskim…
wolę kontakt bezpośredni twarzą w twarz
wolę kontaktować się poprzez telefon
wolę to robić podczas innej aktywności np. spaceru, jazdy na rowerze
Kiedy jestem na zajęciach…
lubię grafiki, wystawy, fotografie
uwielbiam debaty i czytać dialogi, 
uwielbiam gry i zabawy, dialogi w parach i naukę poprzez praktykę
Kiedy czytam…
lubię opisy i zatrzymuję się aby wyobrażać sobie akcję
uwielbiam dialogi bo mogę wyobrażać sobie głosy bohaterów
wolę historie z akcją
Kiedy nauczyciel tłumaczy nowy materiał…
wolę jak pokazuję go na tablicy, pisze diagramy, tabele
wolę jak wyjaśnia go ustnie dokładnie tłumacząc zasady, np. gramatyki czy użycia danego czasu
wolę uczyć się poprzez praktykę, np. rozwiązywać zadanie i aby nauczyciel wyjaśniał materiał na konkretnym przykładzie
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.